KRD

Krajowy Rejestr Długów

krd   Wobec notorycznych dłużników zalegających z czynszem, obok wewnątrz spółdzielczego postępowania windykacyjnego, będzie też obligatoryjnie stosowany wpis do bazy danych Krajowego Rejestru Długłw (KRD), czyli upublicznienie danych personalnych dłużnika - zgodnie z "Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych" z dnia 9 kwietnia 2010r. opublikowaną w Dzienniku Ustaw nr 81, poz. 530.
    Osoby zalegające z opłatami czynszowymi za mieszkanie lub lokal użytkowy i umieszczone w KRD będą miały ograniczoną możliwość swobodnego funkcjonowania na rynku konsumenckim lub prowadzenia działalności gospodarczej, nawet do 10 lat od momentu dokonania wpisu, chyba, że w międzyczasie spłacą swoje długi!
    Dłużnicy notowani w KRD napotykają na znaczne utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych (kredyty, zakupy ratalne, leasing), telekomunikacyjnych (możliwość kupna telefonu w abonamencie), multimedialnych (telewizja kablowa, szerokopasmowy dostęp do internetu), wynajem lokali ( mieszkania, biura, magazyny), itp.
     Banki, firmy leasingowe i pośrednictwa ratalnego, operatorzy telefonii, telewizje kablowe i bardzo wiele innych firm odmawia współpracy osobom, znajdującym się w bazie danych Krajowego Rejestru Długów.